Jak przygotować rower na wiosnę?

Rower to środek transportu, który wraca do łask. Coraz więcej osób nie ma ochoty stać w długich korkach, siedząc w samochodzie czy autobusie, a woli wsiąść na rower i szybko się przemieścić. Poza tym, przebywanie na świeżym powietrzu jest korzystne dla naszego zdrowia. Po zimie trzeba zadbać o stan technicznych naszego sprzętu. Być może trzeba dokupić części rowerowe?

Jak przygotować rower na wiosnę? Które części rowerowe trzeba sprawdzić?

O tym, ile pracy należy włożyć w doprowadzenie roweru do stanu używalności, decyduje to, w jakim był ostanie przed zimą i w jakich warunkach go przechowywaliśmy. Wyczyszczony rower, w których sprawdzono i naprawiono wszystkie części rowerowe i który trzymaliśmy w suchym i ogrzewanym pomieszczeniu, z pewnością jest w świetnym stanie. Jeśli jednak wstawiliśmy rower do zimnej i wilgotnej piwnicy, trzeba będzie bardzo o niego zadbać. Powinniśmy zacząć od dokładnego umycia jednośladu. Ramę najlepiej przeczyścić wilgotną szmatą, a elementy bardziej złożone, jak np. łańcuch i tryby, starą szczoteczką do zębów lub szmatą nawilżoną naftą. Oczyśćmy też klocki hamulcowe i sztycę podsiodłową.

Jak zadbać o części rowerowe? Odnawiamy hamulec bezpieczeństwa

Musimy także sprawdzić działanie hamulców. Konieczne jest skontrolowanie, czy klocki hamulcowe są odpowiednio zainstalowane (przylegają równo wobec obręczy koła) i czy wycierają się równomiernie. Jeśli nie, trzeba je wyregulować (własnoręcznie lub w serwisie). Sprawdźmy także stan kół. Uszkodzone obręcze nadają się jedynie do natychmiastowej wymiany. Nie naprawiajmy sami tych części rowerowych, gdyż zdecydowanie lepiej poradzą sobie z tym profesjonalni mechanicy w sklepach rowerowych, gdyż potrzeba do tego specjalnego klucza i umiejętności. Oceńmy także stan napędu poprzez uniesienie tylnego koła, zakręcenie korby ręką i kilkukrotną zmianę przerzutek.

Przegląd zakończmy sprawdzeniem stanu opon i napompowaniem dętek. Obejrzyjmy dokładnie ogumienie, by stwierdzić, czy w żadnym miejscu nie jest przedziurawione lub przetarte.

Sprawdzamy stan części rowerowych. Co trzeba zrobić?

Przed każdym kolejnym wyjściem na rower warto sprawdzić, czy rower jest w pełni sprawny. Podnieśmy rower i upuśćmy go tak, by spadł na opony. Jeśli usłyszymy nietypowe dźwięki, najpewniej to znak, że w jednośladzie są luzy. W takiej sytuacji trzeba kupić części rowerowe, by naprawić sprzęt.  Ponadto, sprawdźmy stan hamulców, ściskając klamkę hamulcową. Poza tym, zmierzmy ciśnienie w kołach i zabezpieczmy je.

Zimą wielu z nas zapadło w sen, czekając na wiosnę. Skoro już przyszła, kupmy odpowiednie części rowerowe i przygotujmy rower na spotkanie z wiosenną aurą.

Dodaj komentarz