Jaki niekapiący pistolet do kleju?

W prawie każdym domu znajdzie się klej do papieru i popularne kleje w małych tubkach, które świetnie spajają ze sobą różne przedmioty. Wśród spoiw coraz większą popularnością cieszą kleje termotopliwe, występujące w postaci lasek, które nakłada się (wcześniej je topiąc) specjalnymi pistoletami. Klej działa tylko wtedy, gdy kupimy dobry pistolet do kleju. Który jest najlepszy?

Czym są kleje termotopliwe? Wybieramy dobry pistolet do kleju

Klejami termotopliwymi nazywa się kleje, które kupuje się w formie lasek, granulek lub poduszek. Tego typu spoiwa aktywują się pod wpływem wyższej temperatury (około 150˚C), co oznacza, że topią się i z postaci stałej przechodzą w płynną. Głównym składnikiem klejów termotopliwych jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) lub poliuretanu (PUR) czy poliolefiny (PO). Możemy ich używać także w domu. Wystarczy kupić klej w małych laskach, które wkłada się do specjalnego pistoletu do kleju, który podłączamy do prądu. Kiedy klej osiągnie pożądaną temperaturę i zacznie się topić, nakładamy go na klejony przedmiot i dociskamy to, z czym sklejamy.

Jak wybrać dobry pistolet do kleju?

Pistolet do kleju jest narzędziem, które łączy ze sobą elementy za pomocą gorącego. Jego zaletą jest łatwa obsługa i szybkość działania w porównaniu do tradycyjnego nakładania tego rodzaju spoinowania. Do zasobnika pistoletu wkładamy laskę kleju, która w zależności od modelu sprzętu może mieć różne długości i średnice. Pistolet nagrzewa klej i przemienia go w płynną masę, która przedostaje się do dyszy, a następnie jest wyciskana na element, który chcemy złączyć. Koniecznie trzeba kupić dobry pistolet do kleju, który nie będzie kapał podczas pracy, co mogłoby się skończyć bolesnym poparzeniem. Najprostszy pistolet kosztuje około 50 zł, a będzie on odpowiedni dla osób, które będą z niego korzystać przy prostych pracach. Takie urządzenie nie ma zbyt mocnej grzałki ani wielu opcji klejenia, ale i tak pozwala na klejenie szybsze niż w tradycyjny sposób. Warto wybrać nieco droższe urządzenie o mocy 30 W, zwłaszcza jeżeli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w klejeniu na gorąco, ponieważ wkład nie jest rozgrzewany w bardzo krótkim czasie.

Co jeszcze jest ważne? Jak rozpoznać dobry pistolet do kleju?

Kupując pistolet do kleju, zwróćmy także uwagę na pojemność akumulatora – niektóre pistolety mają bardzo małe baterie, przez co trzeba je ciągle ładować. Jeśli pistolet wyposażony jest w przewód, ważne, by był on wystarczająco długi, by praca była wygodna. Jeśli chcemy pracować dobrym pistoletem do kleju, przeczytajmy opinie na internetowych forach. Użytkownicy na pewno odradzą urządzenie kiepskiej jakości, z którego wydostaje się klej. Kupmy pistolet renomowanej firmy, wyposażony w opcję hibernacji, co oznacza, że pistolet pamięta, kiedy ostatnio nacisnęliśmy spust i po kilkudziesięciu minutach bez działania, wyłącza się. Wybierzmy pistolet o ergonomicznym kształcie, by praca z nim była komfortowa. Zwróćmy także uwagę na końcówkę, gdyż taka o odpowiednim kształcie umożliwia precyzyjne klejenie nawet najmniejszych, dekoracyjnych elementów.

Dobry pistolet do kleju stanie się jednym z podstawowych narzędzi w podręcznej skrzynce majsterkowicza. Zapewne często będziemy z niego korzystać więc wybierzmy sprzęt o ergonomicznym i wygodnym kształcie.

Dodaj komentarz