Wizyta w Zamku Giżyckim: Niesamowite doświadczenie dla miłośników historii.

Jeziora mazurskie przyciągają miłośników sportów wodnych oraz amatorów odpoczynku na łonie natury. Piękne jeziora, cisza i spokój pozwalają na efektywny odpoczynek od miejskiego zgiełku oraz stresu związanego z pracą zawodową. Ten czas można wykorzystać także na poznanie miejsc związanych z polską historią.

Po co Konrad Mazowiecki sprowadził krzyżaków do Polski?

Tereny Warmii i Mazur zamieszkałe przez Prusów, skutecznie opierały się misjom chrystianizacyjnym prowadzonym z ziem polskich. W tej sytuacji Konrad Mazowiecki zdecydował się na sprowadzenie zakonu krzyżackiego w 1226 r. i nadał im tymczasowo ziemię chełmińską. Szybko okazało się, że zakonnicy zainteresowani są nie szerzeniem chrześcijaństwa, ale podbojem i budowaniem własnego państwa.

W efekcie ich działalności powstało ok. 125 zamków warownych, które były siedzibą władz administracyjnych zakonu i zapewniały mu władzę na podbitym obszarze. Do współczesnych czasów przetrwało ich niewiele, oczywiście największą atrakcją jest zamek w Malborku, który był siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego.

Zamek Giżycki

Przez wieki większość zamków krzyżackich popadło w ruinę. Zniszczone podczas licznych walk traciły swój pierwotny wygląd. Tylko niektóre z nich zostały poddane renowacji i zyskały drugie życie. Należy do nich m.in. zamek w Giżycku.

Pod koniec XIII w. w Giżycku Krzyżacy postawili drewnianą strażnicę. Murowany zamek powstał w 100 lat później. Był bazą wypadową dla wojsk krzyżackich próbujących podbić Litwę. W okresie wojny trzynastoletniej został zdobyty przez okoliczną ludność, która spaliła zamek.

W XVI w. zamek został odbudowany w stylu renesansowym, a po sekularyzacji Prus pełnił rolę zamku myśliwskiego. Od XIX w. był prywatną kwaterą komendanta twierdzy Boyen. Po II wojnie światowej zamek został opuszczony i systematycznie niszczał. Dopiero przemiany ustrojowe i gospodarcze otworzyły przed zamkiem w Giżycku nową szansę.

Dzisiejszy Zamek Giżycki

Obecnie zamek należy do prywatnej spółki, która w latach 2009-20011 dokonała jego odbudowy i przywróciła mu dawny blask. Odrestaurowano skrzydło główne z renesansowymi szczytami oraz dobudowano nowe budynki zgodnie z zachowanymi fotografiami. To właśnie w nich funkcjonuje obecnie luksusowy hotel St. Bruno. Stylizowane na zabytkowe pokoje mogą pomieścić 170 gości, którzy mają do dyspozycji restaurację, basen oraz SPA. Zamek w Giżycku to doskonały przykład połączenie historii z nowoczesnością. Przestronne i wysokie na 6 m apartamenty zapewniają niezapomniane wrażenia, pozwalają przenieść się w odległe czasy.

Nieopodal zamku znajduje się jedyny w Polsce most obrotowy poruszany siłą mięśni ludzkich, to niewątpliwa atrakcja turystyczna dla dzieci i dorosłych.

Zamek w Giżycku leżący nad kanałem łączącym jezioro Kisajno z jeziorem Niegocin jest doskonałą bazą wypadową dla sportów wodnych. W pobliżu znajdują się przystanie dla żaglówek oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Dodaj komentarz