Bez dwóch zdań najczęściej spotykanym urazem żuchwy jest jej skręcenie. Warto dowidzieć się więcej o tym problemie.
Uszkodzenie stawu skroniowo-żuchwowego
Do zwichnięcia żuchwy może dojść wtedy gdy pacjent nadmiernie otworzy usta. Wtedy też głowa żuchwy wyskoczy lub przesunie się do przodu, dzięki czemu ta opuścić przeznaczone miejsce stawowe. Kiedy może dojść do zwichnięcia? Mimo tego, że wydawać może się to nieprawdopodobne, bardzo często dochodzi do takich uszkodzeń, po tym jak pacjent zbyt długo ma otwartą jamę ustną. Może to mieć miejsce w przypadku dłuższej wizyty u dentysty, gdzie jak wiadomo należy przez długi czas mieć otwarte usta. Żuchwa może również wyskoczyć, wtedy gdy pacjent miał wykonywany zabieg laryngologiczny, jakim jest usunięcie migdałków.
Przyczyny wystąpienia urazu
Co ciekawe, uraz stawu skroniowo-żuchwowego może mieć miejsce również po częstym ziewaniu, czy też próbie ugryzieniu pokarmu od dużych rozmiarach. Oczywiście, jeśli chodzi o udział osób trzecich w powstaniu uszkodzenia, to głowa żuchwy może przesunąć się po tym, jak zostanie uderzona. Warto mieć na uwadze fakt, iż diagnozowanie uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego nie jest niczym trudnym i specjaliście zajmie krótką chwilę. Fizjoterapia stawu skroniowo-żuchwowego jest bardzo ważna dla osób, które chcą szybko wrócić do pełnego zdrowia. Co ważne, fizjoterapeuta badający pacjenta powinien zachować szczególną uwagę i ostrożność, ponieważ takie badanie może być bardzo bolesne dla pacjenta.
Leczenie urazu – co warto wiedzieć?
Jak wiadomo, obecna medycyna jest bardzo rozwinięta, co przekłada się również na leczenie zwichniętej żuchwy. Niezwykle interesujący jest przypadek żuchwy zwichniętej obustronnie. Jest to bardzo ciekawe, ponieważ pacjent w takim przypadku nie może przełykać czy też mówić. Jeśli chodzi o zwichnięcie jednostronne, to może pojawić się ślinotok, który prowadzić może do udławienia. Jak nastawić zwichniętą żuchwę? Oczywiste jest to, że nastawienie żuchwy nie jest bardzo trudnym zabiegiem i może przeprowadzić go każdy wykwalifikowany medyk. Bardzo ważne, jest to aby fizjoterapeuta czy też lekarz, robili to bardzo delikatnie przy stałym kontakcie z pacjentem. Rola pacjenta w fizjoterapii stawu skroniowo-żuchwowego jest bardzo ważna i nieoceniona. Nastawianie tego stawu, jest nazywane również manewrem Hipokratesa, który polega na tym, że specjalista położyć musi dwa palce na ostatnich zębach chorego, a pozostałe palce na jego podbródku. Tylko w ten sposób można pokonać napięcie mięśni, które jak wiadomo w tym przypadku jest bardzo silne. Urazy stawu skroniowo-żuchwowego, mimo że mogą wydawać się bardzo poważne, często są bardzo proste do wyleczenia. Sięgając po pomoc fizjoterapeuty, warto wybrać specjalistę, który od wielu świadczy usługi, a o jego renomie świadczą bardzo dobre opinie wśród lokalnej społeczności. Fizjoterapia stawu skroniowo-żuchwowego pomoże każdej osobie.