Jak wybrać rowery crossowe?

 

 

Rowery crossowe należą do jednych z najbardziej uniwersalnych jednośladów, gwarantują komfortową jazdę zarówno po leśnych ścieżkach, bezdrożach jak i asfaltowych, miejskich ulicach. Bicykle tego typu, to idealne rozwiązanie dla osób, które nie dysponują dużą przestrzenią do przechowywania większej ilości rowerów i lubią praktyczny sprzęt.

 

Jakie są główne cechy rowerów crossowych?

 

Rowery crossowe to udane połączenie cech górala, roweru szosowego i trekkingowego w jednej konstrukcji. Mocnym plusem są duże koła o średnicy 28 cali i względnie wąskie opony. Ze względu na gładką środkową cześć opony, jednoślady tego rodzaju wręcz płyną po asfaltowych nawierzchniach. Bicykle te mają też bardziej rekreacyjną geometrię. Sylwetka rowerzysty na crossówce jest bardziej wyprostowana niż na rowerze górskim. Rowery crossowe są lżejsze od trekkingowych, ze względu na brak elementów takich jak bagażnik, błotniki, czy sakwy w podstawowym wyposażeniu.

 A Couple riding bike

Rowery crossowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 

Podstawową rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie każdego jednośladu, jest odpowiedni rozmiar ramy – od tego elementu będzie zależała nasza wygoda podczas rowerowych przejażdżek. Doświadczony sprzedawca pomoże dobrać nam ramę optymalnie dopasowaną do naszego wzrostu i długości nóg. Jazda próbna przed zakupem jest wręcz obowiązkowa. Tylko podczas krótkiej przejażdżki będziemy wiedzieć, czy dobrana przez doradcę rama jest dla nas właściwa. Będąc w sklepie rowerowym, warto również zwrócić uwagę na napęd analizowanego modelu. Najlepszym wybór to 8,9 rzędowe napędy w tylnej kasecie, tak naprawdę jeżdżąc po w miarę płaskiej nawierzchni, nie używamy ich więcej. Klamka hamulców i obręcze kół powinny być wykonane z aluminium. Pytajmy sprzedawcę o gwarancję, przeglądy oraz kwestię serwisowania bicykla.

 

Jakie są ceny rowerów crossowych?

 

Nie jest możliwe, aby kupić dobry jakościowo, nowy rower dla dorosłej osoby za kwotę w okolicach 1000 zł, chyba, że mamy ochotę non stop wymieniać zepsute części. Rower crossowy z dobrym osprzętem, który wytrzyma wiele tysięcy kilometrów jazdy, to koszt minimum 2500 złotych. Jeżeli jeździmy typowo rekreacyjnie, nie ma sensu wydawać na tego typu rower więcej niż 3500 złotych. Pamiętajmy, że im większa cena jednośladu, tym bardziej fachowego serwisu wymaga i ostrożności podczas użytkowania. Kupując modele z poprzednich sezonów możemy sporo zaoszczędzić.

 

Zanim kupimy rower typu cross, warto poświecić nieco więcej czasu na rozeznanie w cennikach okolicznych i internetowych sklepów. Możemy odkryć miejsce z rowerami w naprawdę okazyjnych cenach. Jeżeli posiadamy dar skutecznego argumentowania, ale niekoniecznie zasobny portfel, spróbujmy negocjować ze sprzedawcą. Rowery crossowe to rozsądny kompromis między komfortem roweru miejskiego, zwinnością szosówki i solidnością górala. Kupno crossa usatysfakcjonuje osoby, które jeżdżą po zróżnicowanym, ale w miarę równym terenie.

 

Dodaj komentarz