Problemy z kręgosłupem? – rehabilitacja

Rehabilitacja kręgosłupa niezbędna jest przy bólach zwyrodnieniowych, a także reumatycznych. Do tego dolicza się też bóle neurogenne i urazowe.

Skuteczna rehabilitacja ciała

Niezależnie od tego, czy mowa o odcinku lędźwiowym, piersiowym czy może krzyżowym, rehabilitacja polega na poddawaniu pacjenta właściwym zabiegom, a ponadto wykonywaniu przez niego właściwych ćwiczeń. Warto dowiedzieć się, jakie techniki rehabilitacyjne są godne uwagi. Okazuje się, że rehabilitacja kręgosłupa w sporym stopniu wpływa na poprawę komfortu życia pacjenta. Możliwe jest skuteczne łagodzenie uciążliwych bóli. Rehabilitacja pozwala zastosować różne techniki, w tym między innymi terapię manualną, fizykoterapię, igłoterapię suchą, a ponadto kinezyterapię. Obecnie coraz częściej w rehabilitacji pleców stosowana jest joga. Warto zaznaczyć, że w czasie terapii manualnej wykorzystuje się specjalistyczne techniki diagnostyczno-lecznicze, dzięki którym sposobne jest wykrycie oraz leczenie problemów w obrębie kręgosłupa. Do takowych technik należy między innymi manipulacja stawów. Stosowana jest w celu szybkiego uruchomienia zablokowanego stawu. Polega ona na przyłożeniu do kręgosłupa impulsu o małej amplitudzie oraz dużej szybkości, dzięki czemu dochodzi do słyszalnego „kliknięcia”, a także zmniejszenia spazmu mięśniowego w obrębie stawu i powiązanych z nim tkanek. Dzięki takiej metodzie możliwe jest przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu. Popularna jest też technika mobilizacyjna. Pozwala ona uwolnić nadmierne napięcie znajdujące się w okolicy kręgosłupa pacjenta. Jej celem jest poprawa płynności ruchu, a ponadto zwiększenie ruchomości konkretnego stawu.

Skuteczna rehabilitacja kręgosłupa

Sporą popularnością cieszy się też neuromobilizacja. Mowa tutaj o metodzie terapeutycznej, która obejmuje tkanki miękkie, czyli tkankę nerwową, a także tkanki otaczające układ nerwowy. Taka rehabilitacja poprawa neuromechanikę, elastyczność, a ponadto ruchomość nerwów. Koncentruje się na napinaniu oraz uruchamianiu nerwów poprzez wykonywanie wszelakich kombinacji ruchowych. W rehabilitacji kręgosłupa często stosowany jest też masaż poprzeczny. Jego zadaniem jest zmniejszenie napięcia tkanek oraz poprawa ich ruchu względem siebie. Celem jest też przestrzenne ułożenie włókien mięśniowych oraz kolagenowych. Taka metoda polega na rozcieraniu tkanek w kierunku poprzecznym do włókien mięśnia, dzięki czemu możliwa jest poprawa ukrwienia. Do tego doliczyć trzeba poprawę ruchomości konkretnego obszaru. Tego typu rehabilitacja kręgosłupa sprawia, że możliwe jest złagodzenie dolegliwości bólowych. Bardzo popularny jest też masaż tkanek głębokich. Mowa tutaj o masażu stosunkowo delikatnym, który zmniejsza napięcie mięśni oraz powięzi. Co więcej, wpływa na lepszą płynność ruchów oraz poprawia gibkość i postawę ciała. Dodatkowo zwiększa ruchomość oraz elastyczność tkanek, co jest bardzo istotne w skutecznej rehabilitacji kręgosłupa.

Dodaj komentarz