Jak wybrać naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów?

Nie ulega wątpliwości, że coraz bardziej popularne stają się naturalne kosmetyki do włosów. Ludzie są świadomi tego, że pewne składniki, które znajdują się w kosmetykach szkodzą naszemu zdrowiu ogólnemu. Produkty z oznaczeniami natural, bio, organic, eko już jakiś czas temu pojawiły się na rynku kosmetycznym. W tym artykule wyjaśnimy, jak powinno wyglądać odżywianie włosów (https://davines.pl/produkty/odzywka/), a także podpowiemy od czego należy zacząć.

Wybór kosmetyków do pielęgnacji włosów

Należy jasno podkreślić, że nie istnieje jednoznaczna definicja naturalnego kosmetyku. Warto jednak przytoczyć najbardziej znaną w Europie organizację ECOCERT, która przyznaje certyfikaty kosmetyczne. Instytucja wskazuje, że kosmetyk naturalny powinien zawierać minimum 95% składników naturalnego pochodzenia. Do tego z upraw ekologicznych musi pochodzić aż połowa z nich. SLS i SLES, czyli laurylosiarczany sodu to jedne z najbardziej kontrowersyjnych składników. Te detergenty mogą działać drażniąco i uczulająco na skórę i włosy, a do tego mają silne działanie myjące i pieniące. Trzeba dodać, że parabeny, czyli konserwanty chroniące przed rozwojem bakterii i pleśnią też mogą być szkodliwe. Alkohole mogą nie tylko podrażniać skórę głowy, ale również przesuszać włosy. Warto również uważać na produkty z dużą zawartością silikonów. Nie wszyscy mają świadomość, że silikony używane w dużych ilościach mogą osłabić i obciążyć włosy. Musisz pamiętać, że wyżej wymienione składniki zawarte są przeważnie w kosmetykach, które zaraz po użyciu spłukujemy. Ich działanie jest jedynie powierzchniowe. Wszystkie kosmetyki muzą przejść testy laboratoryjne i dermatologiczne przed wprowadzeniem na rynek. Takie testy mogą potwierdzić bezpieczeństwo ich stosowania. Jednak nie wszystkie składniki naturalnego pochodzenia muszą nam służyć, więc naturalny skład kosmetyku nie gwarantuje jego skuteczności.

Zalety naturalnych kosmetyków

Warto mieć na uwadze, że włosy muszą przystosować się do nowej pielęgnacji, dlatego dosyć trudne może wydawać się pierwsze zastosowanie szamponu bez SLS/SLES. Włosy prawdopodobnie będą bardziej szorstkie i splątane, a produkt nie będzie się pienił. Nie obejdzie się bez odżywki lub maski, ponieważ jest to efekt dokładnego czyszczenia. Jeśli będziesz robić to regularnie to włosy powinny odzyskać równowagę a podrażnienia zniknąć. Wybieraj tylko preparaty ekologiczne wyprodukowane ze składników naturalnych. Dzięki temu włosy będą odporne na działanie zewnętrznych czynników. Dobrym wyborem jest także serum na porost włosów. Twoje włosy mogą czasami sprawiać wrażenie splątanych i kapryśnych. Jest to znak, że potrzebujesz odpoczynku od sztucznych dodatków w kosmetykach. Po przejściu na naturalne kosmetyki rozpocznie się proces detoksykacji. W pierwszym etapie stosowania naturalnych produktów twoje włosy mogą wykazywać większą skłonność do elektryzowania się. Przyczyną jest fakt, że przestajesz dostarczać włosom regularnej dawki silikonów. Włosy potrzebują czasu, żeby stać się zdrowsze i piękniejsze.

Dodaj komentarz