Zastosowanie maku

Mak niebieski to produkt, który ma bardzo korzystne właściwości prozdrowotne oraz szerokie możliwości zastosowania. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej.

Zastosowanie maku

Mak niebieski ma bardzo szerokie możliwości zastosowania. Dzięki zawartości kwasu linolowego w pozytywny sposób wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, dlatego doskonale sprawdza się w profilaktyce chorób związanych z tym układem. Oprócz tego kwas linolowy może również zapobiegać powstaniu takiej choroby jak cukrzyca typu drugiego. Mak niebieski ma zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetyce. W skuteczny sposób pielęgnuje skórę, włosy oraz paznokcie. Ma także właściwości nawilżające oraz regenerujące, dlatego stanowi składnik wielu produktów kosmetycznych. Olej z nasion maku z powodzeniem może być również stosowany do ran oraz owrzodzeń w celu przyspieszenia ich gojenia.

Kosmetyki z maku

Z maku niebieskiego produkowane są różnego rodzaju kosmetyki. Wśród nich można między innymi wskazać produkty przeznaczone do pielęgnacji włosów. W płatkach maku niebieskiego można znaleźć śluz, który ma tak korzystny wpływ na stan skóry oraz włosów. Dzięki niemu możliwe jest złagodzenie dolegliwości skórnych, a także regeneracja skóry w przypadku jej znacznego przesuszenia. Śluz z maku niebieskiego ma także działanie zmiękczające. Kosmetyki z zawartością tego składnika bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku włosów wymagających nawilżenia, które są nadmiernie przesuszone.

Napary i nalewki

Z suszonych kwiatów maku można także przygotowywać napary oraz nalewki, które mają bardzo szerokie możliwości zastosowania. Napary idealnie sprawdzają się w stanach podwyższonej nadpobudliwości nerwowej. Jednak można je także stosować w przypadku pojawiającej się bezsenności. Natomiast odwary z maku niebieskiego będą dobrym wyborem w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Dzięki nim możliwe jest zmniejszenie duszącego kaszlu, a także bólu gardła oraz chrypki. Napary z maku niebieskiego z powodzeniem można także łączyć z innymi roślinami o działaniu wykrztuśnym, dzięki czemu ich działanie będzie zwiększone.

Płukanki

Z maku niebieskiego z powodzeniem można także przygotowywać płukanki, które doskonale sprawdzą się w stanach zapalnych skóry, ale także jamy ustnej oraz dziąseł. Można je wykorzystywać także do przemywania oczu, na przykład w przypadku zapalenia spojówek. Wyciąg z maku jest także często stosowanym składnikiem płynów do higieny intymnej, dlatego z powodzeniem można z niego w ten sposób korzystać.

Kuchnia

Mak niebieski ma także bardzo szerokie możliwości zastosowania w gastronomii, ponieważ przygotowuje się z niego dość zróżnicowane potrawy. Wśród nich można wskazać przede wszystkim słodkie wypieki, takie jak ciasta oraz słodkie bułki. Mak można podawać także z makaronem lub w samodzielnej postaci. Jest to bardzo zdrowy produkt, który ma niezwykle korzystne właściwości zdrowotne. Jednak dla niektórych osób może okazać się ciężkostrawny.

Dodaj komentarz