Światowej klasy zabytki i piaszczyste plaże – kierunek Bułgaria

Bułgaria słynie ze swojej gościnności, piaszczystych plaż i niezliczonych zabytków. W kraju tym podziwiać można wspaniałe cerkwie i monastery, a także graniczne fortece Cesarstwa Bizantyjskiego. Są tu również odpowiednie warunki dla wielbicieli wycieczek górskich i trekkingu, więc w czasie wakacji w Bułgarii nie ma czasu na nudę.

 

Jakie są najpopularniejsze kurorty Bułgarii?

Bułgaria zachwyca pięknymi plażami, a jednym z najbardziej znanych i największych kurortów nad Morzem Czarnym są Złote Piaski. Komfortowe noclegi i mnóstwo atrakcji zapewnia zwłaszcza hotel Detelina, który znajduje się bardzo blisko piaszczystej i niezwykle malowniczej plaży Kabakum. Całe wybrzeże jest pełne ścieżek spacerowych, ogrodów oraz atrakcji dla dzieci. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza park wodny.

Dużą popularnością cieszy się również Albena – jeden z najpiękniejszych bułgarskich kurortów wypoczynkowych. Niedaleko znajduje się miasteczko Kranewo, które słynie z 6-kilometrowej plaży i podkowiastej zatoki.

Kolejne znane kurorty to Kawarna i Kamienny Brzeg. Pomiędzy nimi znajduje się niezwykle malowniczy Przylądek Kaliakra, czyli wąski cypel o dwukilometrowej długości, który ostro wcina się w morze. Jego brzegi to 70-metrowe pionowe skały, na których szczycie znajdują się ruiny dawnej fortecy.

Największym portem bułgarskim będącym jednocześnie jednym z najpopularniejszych kurortów jest Warna. To idealne miejsce na plażowanie, a także zwiedzanie zabytków. Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza miejscowe delfinarium oraz muzeum Warneńczyka.

Miejscowością, którą najchętniej wybierają rodziny z dziećmi jest bez wapienia Słoneczny Brzeg. Kurort ten słynie z pięknej plaży i krystalicznie czystego morza. Znajduje się tu mnóstwo atrakcji zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci.

 

Jakie miejsca warto zobaczyć w Bułgarii?

Miastem, do którego koniecznie trzeba się wybrać jest Sofia. Słynie ona z obiektów sakralnych takich jak sobór św. Aleksandra Newskiego czy bazylika św. Zofii. Znajdują się tu także liczne starożytne zabytki, a także wiele knajpek i restauracji oferujących pyszne bułgarskie wino.

Wyjątkowym miejscem jest Pirin, czyli jedno z najdzikszych europejskich pasm górskich. Jego najwyższy szczyt to Wichren, który mierzy aż 2914m n.p.m. Wśród górskich szczytów kryje się jeden z najsłynniejszych bułgarskich ośrodków narciarskich – Bansko.

Najważniejszym i najsłynniejszym zabytkiem Bułgarii jest Rilski Monastyr, wpisany na listę UNESCO. Ściany głównej cerkwi są pokryte freskami, a białe mury oraz kopuła wyglądają na tle górskich szczytów wyjątkowo malowniczo.

Prawdziwym miastem muzeum jest Melnik. Aż 96 znajdujących się w nim budynków to zabytki przeszłości. Szczególny klimat nadają tej miejscowości maleńkie uliczki, stare kościoły oraz znajdujące się pirińskich stokach domy przypominające twierdze.

Niezwykłym miejscem jest z pewnością Wielkie Tyrnowo ze starymi cerkwiami i pozostałościami carskich pałaców. Wyjątkowe wrażenie robią zwłaszcza odrodzeniowe domy, które rozmieszczone są na malowniczych wzgórzach.

Dodaj komentarz