Rowery triathlonowe

 

Popularność zawodów triathlonowych dla amatorów rośnie w Polsce lawinowo. Triathlon to wszechstronna i wymagająca dyscyplina sportowa, na którą składa się pływanie, bieg i kolarstwo. Dobry wynik zawodnika zależny nie tylko od jego przygotowania fizycznego, ale i sprzętu. Rowery triathlonowe to ważny element, który może znacznie zwiększyć szanse na sukces podczas sportowej rywalizacji. Jakie są główne zalety tego typu bicykli i na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

 

Rowery triatlonowe – osprzęt i rama

 

Główne zadanie tych bicykli to rozwijanie i utrzymywanie jak największych prędkości. Odpowiednio dopasowany model sprawi, że nawet jazda pod wiatr nie będzie problemem. Rowery triathlonowe posiadają kierownice czasowe z przerzutkami na końcu przystawki czasowej. Ramy takich rowerów są krótsze, co pozwala na przyjęcie przez kierującego bardziej efektywnej pozycji aerodynamicznej. Skrócenie odległości między siodełkiem i kierownicą sprawia, że rowerzysta praktycznie leży na kierownicy, ale dzięki temu inaczej wykorzystuje siłę swoich mięśni, jadąc z większą mocą. Mamy do wyboru dwa dobre jakościowo materiały, z których wykonywane są ramy rowerów do triathlonu: aluminium oraz karbon (włókna węglowe). Rama aluminiowa jest zdecydowanie tańsza i łatwiejsza w obróbce. Rama karbonowa jest z kolei lżejsza, ale w przypadku pęknięcia bardzo trudna do naprawy. Pamiętajmy, że przed zakupem ramy niezbędne jest jej odpowiednie dopasowanie do naszej sylwetki. Jak to zrobić? Wystarczy zmierzyć nogę po wewnętrznej stronie od podłogi do wysokości krocza i pomnożyć wynik przez 0,65. Najlepiej poprosić o pomoc pracownika sklepu ze sprzętem triathlonowym.

rower triathlonowy

Kierowanie się regułą, że im siodło jest szersze, tym wygodniejsze nie zawsze się sprawdza. Wśród siodełek triathlonowych są modele żelowe lub z otworami, jednak najlepsze to takie, na którym wygodnie się nam siedzi. Jeżeli nasz budżet na to pozwala, wybierzmy karbonowe sztyce. Koła i opony to elementy warte większej uwagi. Aluminiowe koła są mniej podatne na uszkodzenia niż karbonowe i w zupełności wystarczą dla początkujących triathlonistów. Rowery triathlonowe jak najbardziej mogą być wyposażone w klasyczne opony dętkowe.

 

 

 

Ile kosztują rowery triathlonowe?

 

Czynnik finansowy często determinuje kupno konkretnego jednośladu. Nie da się ukryć, że triathlon jest dyscypliną sportową, która wymaga sporych inwestycji. Ceny rowerów triathlonowych, które mają przyzwoity osprzęt zaczynają się od około 3500 złotych. To dobry wybór dla debiutanta o niskim poziomie wytrenowania, będącego na początku swojej przygody z triathlonem. Trudno tutaj mówić o górnej granicy cenowej, bo specjalistyczne rowery triathlonowe mogą kosztować nawet tyle, co dwuletni samochód średniej klasy. Im bicykl jest droższy, tym lżejszy, co ma duże znaczenie dla osób często startujących w zawodach.

 

Rower triathlonowy to świetny wybór dla tych, którzy lubią przekraczać swoje granice i pracują nad żelazną kondycją jeżdżąc po płaskim terenie. Treningi na rowerze nie tylko budują naszą wytrzymałość fizyczną, ale i charakter.

 

Dodaj komentarz