Rehabilitacja stomatologiczna – kiedy udać się do terapeuty?

Rehabilitacja stomatologiczna stanowi uzupełnienie leczenia dentystycznego. Umożliwia przede wszystkim pozbycie się różnego typu dolegliwości, które najczęściej związane są nieprawidłową pracą stawów skroniowo-żuchwowych. Rehabilitacja stomatologiczna polega na zastosowaniu różnego typu technik relaksacji okolic stawu, a także mięśni narządu żucia. W Polsce pojawia się wiele gabinetów stomatologicznych oferujących rehabilitację stomatologiczną na najwyższym poziomie.

Warto podkreślić, że istnieją dolegliwości, których można pozbyć się wyłącznie dzięki pracy fizjoterapeuty stomatologicznego. Dotyczą one okolic szczęki oraz żuchwy. Tego typu terapia obejmować może czaszkę, kręgosłup, a ponadto miednicę. Celem jest zapewnienie najlepszego efektu rehabilitacji. Sporo osób zastanawia się, kiedy należy udać się do fizjoterapeuty stomatologicznego. Okazuje się, że pacjenci często nie zdają sobie sprawy z t ego, iż ich dolegliwości mogą wynikać z problemów natury dentystycznej. Objawy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego mogą być bardzo dokuczliwe dla pacjenta. Mowa tu przede wszystkim o napięciowym oraz migrenowym bólu głowy oraz bólach w okolicy szczęki i skroni. Dodatkowo występuje ograniczona ruchomość stawu skroniowo-żuchwowego. Bóle pojawiają się przy przeżuwaniu. Obserwowane jest też przeskakiwanie bądź trzaski w szczęce podczas żucia lub szerokiego otwierania ust. Mogą też objawiać się problemy z przełykaniem. Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego objawiają się czasem bólem w okolicy ucha, szumami usznymi oraz nawracającymi stanami zapalnymi ucha. Okazuje się, że w rozwiązaniu powyższych dolegliwości pomoże przede wszystkim fizjoterapeuta stomatologiczny. Dzięki indywidualnie dobranym zabiegom można rozluźnić okolice stawu skroniowo-żuchwowego oraz przywrócić jego odpowiednią pracę.

Rehabilitacja stomatologiczna przeznaczona jest przede wszystkim dla ludzi cierpiących na bruksizm. Mowa tutaj o zgrzytaniu oraz zaciskaniu zębów, co przyczynia się do ich ścierana. Do tego dolicza się osoby po urazach mechanicznych w obrębie głowy, twarzy, a także kręgosłupa szyjnego. Rehabilitacja stomatologiczna nierzadko zalecana jest po upadku, poślizgnięciu się lub uderzeniu w podbródek. Jest też konieczna często w przypadku osób po zabiegu chirurgicznym w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Rehabilitacja stomatologiczna zalecana jest osobom cierpiącym na nieprawidłową postawę ciała, która prowadzi do nadmiernego napięcia mięśni żucia oraz związanego z tym bólu. Warto też wiedzieć, że nasilające się zjawisko bruksizmu, czyli właśnie zgrzytania zębami, to w sporej mierze skutek stresującego trybu życia. Może być też powodem urazu mechanicznego. Okazuje się, że nieleczony bruksizm grozi poważnymi konsekwencjami. Mowa tutaj na przykład o uporczywych napięciowych bólach głowy oraz dyskomforcie odczuwanym w czasie żucia oraz gryzienia wszelakich pokarmów. Nie można też zapomnieć o ścieraniu się zębów.

Dodaj komentarz