Najważniejsze wskazówki dotyczące ramy w rowerze – pomagamy przed zakupem.

Skoro już zdecydowaliśmy, że chcemy wolny czas spędzać na przejażdżkach rowerowych, musimy zadbać o odpowiedni rozmiar ramy rowerowej. Ona determinuje, czy nasze wyprawy rowerowe będą przyjemnością. Nie polecamy tu jazdy na zbyt małym rowerze, chyba że koniecznie chcecie mieć pokaleczone kolana…

Proste wyliczenie, szybka decyzja

Wchodząc na witrynę internetowego sklepu rowerowego, od razu jesteśmy bombardowani najnowszymi modelami rowerów dostępnych na rynku. Z miejsca pomysł, który mieliśmy na kupno roweru, ulatuje i wkraczają dylematy i rozterki, który model wybrać: górski, MTB, trekkingowy czy może jednak szosowy. Tę decyzję podjąć wbrew pozorom łatwo. Musimy zdecydować, jak często będziemy poruszać się naszym rowerem i po jakim terenie. Klikamy w wybrany model i pojawia się kolejny problem. Dobry internetowy sklep rowerowy powinien mieć w swojej ofercie modele rowerów w różnych rozmiarach ramy. Skoro już jesteśmy zdecydowani, że ten model i żaden inny, to w jaki sposób wybrać odpowiedni rozmiar ramy rowerowej? Po wielu witrynach krążą tabelki dla poszczególnych typów rowerów. Jednak analizując ich rozwiązania, łatwo zauważyć matematyczna prawidłowość. Aby samemu określić, jaki rozmiar ramy rowerowej potrzebujemy, należy zmierzyć długość naszych nóg od krocza do podłoża. Otrzymany wymiar mnożymy przez 0,57 dla rowerów górskich, 0,63 dla rowerów trekkingowych i 0,67 dla rowerów szosowych. Ten z kolei mnożymy przez 2,54, aby otrzymać wynik w calach. Znając już odpowiedni rozmiar ramy rowerowej dla naszego wzrostu, śmiało możemy już wybrać jednoślad.

Na co zwrócić uwagę

Ważną kwestią w wyborze ramy rowerowej jest również materiał z jakiego została skonstruowana. Najczęściej są to ramy z różnych rodzajów stopów aluminiowych i należą one do tańszych i ogólnie dostępnych. W sklepach rowerowych w sieci dostępne są również ramy wykonane z włókna węglowego powszechnie zwanego karbonem. Przeglądając witryny internetowych sklepów rowerowych, można też zauważyć, że ceny rowerów z ramami karbonowymi rozpoczynają się od 6000 złotych i nie koniecznie przeznaczone są dla zawodowców. Zasada wyboru ramy rowerowej jest prosta. Im droższa tym lżejsza, a jazda takim rowerem jest przyjemniejsza. Lekkie stopy aluminiowe są wytwarzane najnowszymi technologiami, a o ich trwałość nie musimy się martwić. Chyba, że nasza pasja jazdy rowerem przerodzi się w zawodowo uprawiany sport. Wtedy należy rozważyć technologie, zapewniające bezpieczeństwo podczas ekstremalnej jazdy.

Dodaj komentarz