Flegamina jest lekiem ogólnie dostępnym oraz znanym większości społeczności. Najczęściej używa się go podczas infekcji górnej części dróg oddechowych. Jest niezwykle skuteczny, a jego cena również jest dosyć przystępna. Można go spotkać w postaci tabletek oraz syropu.
Przeznaczenie leku
Flegamina syrop najlepiej sprawdza się w leczeniu mokrego kaszlu, który jest ciężki do odkrztuszenia. Jeżeli pacjent ma zaburzenia usuwania śluzu to również warto spróbować tego preparatu. Główna substancja czynna flegaminy to cholorowodorek bromoheksyny, który pomaga upłynnić wydzielinę zalegającą w oskrzelach oraz wpływa pozytywnie na ich oczyszczanie. Należy pamiętać, żeby przyjmować lek zgodnie z zaleceniami lekarza lub według informacji przedstawionych na ulotce dołączonej do opakowania. Dorośli powinni spożywać 10 ml syropy trzy razy dziennie, natomiast dzieci, które nie ukończyły 10 lat mogą przyjmować 5 ml trzy razy dziennie. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, ponieważ może to doprowadzić do niebezpiecznych powikłań i komplikacji zdrowotnych.
Właściwe stosowanie preparatu
Warto również pamiętać, żeby nie używać syropu przed snem. Według lekarzy najlepiej pić go co osiem godzin i po posiłku. Jeżeli infekcja górnych dróg oddechowych jest poważna to sam syrop może nie wystarczyć. W takiej sytuacji niezbędne będzie również dodatkowe leczenie antybiotykiem przepisanym przez lekarza. Użycie antybiotyków sprawi, że drogi oddechowe się rozszerzą i leczenie będzie trwało znacznie krócej. Podczas choroby trzeba również odpowiednio się odżywiać oraz spożywać wystarczające ilości wody. Jeżeli posiadamy chorobę wrzodową żołądka to należy zrezygnować ze stosowania syropu flegamina. Niestety może ona potęgować objawy, dlatego warto skonsultować się z osobistym lekarzem lub farmaceutą.
Działania niepożądane
Sytuacja wygląda tak samo wśród osób, które chorują na niewydolność nerek oraz wątroby. Niestety substancje zawarte we flegaminie wpływają niekorzystnie na osłabione organy, dlatego trzeba wybrać inną formę leczenie. Podczas stosowania leku należy zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz prowadzenia pojazdów. Po spożyciu flegaminy pacjent może odczuwać lekką senność oraz dekoncentrację, dlatego jego ocena sytuacji oraz reakcja może być znacznie wolniejsza. Syrop nie powinien wywoływać działań niepożądanych u dzieci młodszych niż 7 lat, jednak rodzice powinni kontrolować zażywanie przez nich leku.
Flegamina a inne leki
Absolutnie nie można łączyć flegaminy z lekami zawierającymi kodeinę. Takie połączenie może być przyczyną zahamowania odruchu kaszlowego i usuwanie wydzieliny będzie znacznie utrudnione. Stosowanie preparatu z atropiną oraz salicylaną również powinno być skonsultowane z lekarzem. Flegamina podobnie jak wszystkie leki może również wykazywać działania niepożądane. Są nimi wymioty, biegunka, senność oraz pokrzywka. Jeżeli takie wystąpią, należy jak najszybciej zrezygnować z przyjmowania leku i zastosować inny. Kobiety, które karmią piersią również nie powinny stosować syropu.