Kuchnia śródziemnomorska – najpopularniejsze potrawy

Kuchnia śródziemnomorska to szerokie pojęcie obejmujące potrawy pochodzące z regionu Morza Śródziemnego. Zaliczają się do niej zatem dania północnoafrykańskie, południowoeuropejskie, które są nam najbliższe, oraz te pochodzące z państw znajdujących się na wschodnim brzegu morza takich jak Grecja, Turcja, Izrael, Liban i Syria.

W związku z tym, że definicja obejmuje kilka kręgów kulturowych, kuchnia śródziemnomorska (https://e-spar.com.pl/kategoria/kuchnia-srodziemnomorska/891) jest bardzo różnorodna. W całej tej rozmaitości smaków można jednak znaleźć wspólne elementy takie jak owoce morza, ryby, świeże owoce i warzywa. Mieszkańcy tych rejonów uwielbiają używać do gotowania oliwy z oliwek, różnorakich ziół i serów. Popularne jest również delikatne mięso jagnięce i baranina.

Podobieństwa te są wynikiem wieków mieszania się różnych wpływów kulturowych za pośrednictwem prowadzonej w tamtym regionie wymiany handlowej. To lokalne dodatki i tradycje sprawiają, że każdy kraj ma do zaoferowania unikatowe dania. Jakie są najbardziej popularne pozycje kuchni śródziemnomorskiej?

Rejon północnoafrykański: Maroko, Tunezja, Egipt, Algieria

Kuchnia tego regionu jest kuchnią, w której używa się najwięcej aromatycznych przypraw takich jak kumin, cynamon, goździki, szafran i kolendra. Ostrość potraw uzyskuje się poprzez dodawanie sporej ilości chilli oraz używanie pikantnych past takich jak harissa i ras el hanout. Do dań dodaje się również suszone owoce – daktyle, morele i rodzynki.
Niewątpliwie najbardziej rozpoznawalną potrawą pochodzącą z tego rejonu jest marokański tadżin (tajine). Nazwa ta określa nie tyle konkretne danie, ile sposób jego przygotowania.
Do gotowania używa się specjalnego naczynia tadżin. Jest to gliniany garnek z pokrywką w kształcie stożka. Potrawa gotuje się w nim bardzo wolno przy czym wytwarza się duża ilość pary. Dzięki temu danie jest soczyste i zachowuje swój głęboki smak.
Do przygotowania tadżin można użyć ryb, mięsa lub owoców morza. Świetnie będzie smakował również w wersji wegetariańskiej. Obowiązkowym elementem dania są warzywa: marchewka, seler, ziemniaki, bakłażan i wiele innych. Dodatek przypraw sprawia, że tadżin zachwyca bogactwem aromatów i kolorów.

Rejon południowoeuropejski: Włochy, Hiszpania, południowa Francja

Na hasło „kuchnia śródziemnomorska” zdecydowanej większości z nas do głowy jako pierwsze przychodzą Włochy lub Hiszpania. Potrawy pochodzące z tych krajów mają w Polsce bezsprzecznie najwięcej amatorów. Pizza, spaghetti i paella to dania znane i lubiane przez Polaków.
Oprócz owoców morza kuchnia tego regionu wykorzystuje również wieprzowinę. Ten rodzaj mięsa przeważa tu nad baraniną czy jagnięciną, które z kolei popularne są w Afryce północnej i na wschodzie strefy śródziemnomorskiej.
Do gotowania wykorzystuje się najczęściej pomidory, świeży czosnek, kapary, anchois, gorczycę, anyż oraz orzeszki piniowych. Dodatkiem do wielu dań jest świeża bazylia, oregano, tymianek i estragon.
W odróżnieniu od pozostałych rejonów Europy oraz innych kuchni regionu śródziemnomorskiego posiłkowi często towarzyszy wino.
Trudno jest wybrać najbardziej popularną potrawę południa Europy. Zarówno pizza, jak i dania z makaronem to specjalność tego regionu. Spaghetti bolognese, carbonara, aglio e olio to genialne w swej prostocie dania, Dzięki używaniu wyłącznie świeżych składników najwyższej jakości te nieskomplikowane, a jednocześnie zachwycające propozycje podbiły serca ludzi na całym świecie.

Rejon wschodni Morza Śródziemnego: Grecja, Turcja, Syria, Izrael, Libia

W tym regionie popularne jest używanie w kuchni nabiału. Jogurt, sery takie jak feta, halloumi oraz labneh często goszczą na stołach mieszkańców tej części świata. Sery te mogą być wykorzystywane do przygotowywania różnych dań, ale również spożywane są na surowo lub jako samodzielna potrawa.
W tej kuchni prym wiodą aromaty pietruszki, mięty czy sumaku (sumak to zmielone owoce rośliny o nazwie sumak garbarski o cierpko-cytrusowym posmaku). W przepisach pojawia się również ciecierzyca – warzywo strączkowe bardzo lubiane przez wegetarian ze względu na dużą ilość białka.
W Polsce najbardziej rozpowszechnione są dania kuchni greckiej a wśród nich musaka (moussaka). Jest to wielowarstwowa, sycąca zapiekanka z bakłażanem, mielonym mięsem przygotowanym wcześniej w sosie pomidorowym, przykryta z wierzchu warstwą sosu beszamelowego.

Kuchnia śródziemnomorska zachwyca bogactwem smaków, aromatów i kolorów. Propozycje dla siebie znajdą w niej zarówno zwolennicy konkretniejszych, cięższych smaków, jak i potraw delikatniejszych i prostszych. Nie pozostaje nic innego tylko próbować.

Dodaj komentarz