Kolonie na zamku w Baranowie Sandomierskim – dowiedz się, czy warto!

Wbrew potocznym przekonaniom, dzieci lubię legendy i tajemnicze historie. Wystarczy tylko ciekawie je opowiedzieć, by zainteresować młodzież życiorysem rycerzy i dam ich serca. Warto więc proponować im odwiedzenie niezwykłych miejsc. Jednym z nich jest przepiękny zamek w Baranowie Sandomierskim, w którym organizowane są kolonie. Warto tam pojechać?

Tajemnice zamku w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim to przepiękna późnorenesansowa rezydencja, której właścicielami był ród Leszczyńskich. Zbudowano go pod koniec XVI wieku w miejscu dawnego dworu rycerskiego, a projekt przygotował włoski artysta Santi Gucci, który był autorem wielu ciekawych dzieł szczególnie na terenie Krakowa i okolic. Inicjatorem budowy był Rafał ze znamienitej rodziny Leszczyńskich, a rezydencję rozbudował jego syn. Przez wiele lat swego istnienia zamek miał wielu właścicieli, ale wszyscy dbali o to, by rezydencja wyglądała wspaniale. Obecnie należy do rodziny Dolańskich, którzy już na początku XX wieku przeprowadzili szereg prac, które polepszyły stan budynku.

Jak wygląda zamek w Baranowie Sandomierskim?

Zamek to budowla trzykondygnacyjna wzniesiona na planie prostokąta. W każdym z narożników wybudowano okrągłe baszty, a po środku ściany frontowej prostokątną wieżę. Wewnętrzny dziedziniec otoczony jest dwukondygnacyjnymi krużgankami, co czyni warownię podobną do zamku na Wawelu. Zabytek ma też swojego ducha, który strzeże bezpieczeństwa gości. Legenda mówi, że jest to szlachcianka o zjawiskowej urodzie, w której zakochali się dwaj młodzieńcy – panna nie mogła się zdecydować, któremu oddać serce. Zakochani mężczyźni zaczęli ze sobą rywalizować i stoczyli walkę, w której obaj ponieśli śmierć. Szlachciankę za karę zamknięto w baszcie, gdzie umarła. Po śmierci stała się duchem, który ma dbać o bezpieczeństwo turystów. Nasze dzieci podczas wyjazdu wakacyjnego będą więc podwójnie chronione.

Kolonie w Zamku w Baranowie Sandomierskim. Czy warto pojechać?

Zamek to niezwykle urokliwe miejsce, pełne tajemnic i zagadek, a jednocześnie bardzo otwarte na gości, także tych najmłodszych. Warto zamieszkać na terenie kompleksu parkowo-zamkowego, by móc czerpać z zasobów optymizmu i zabawy, którą dają pokłady obecnych tam minerałów i kryształów. Można wysłać dziecko na kolonie i zimowiska tematyczne dla fanów szkoły magii i czarodziejstwa Hogwart i magicznych stworzeń (sprawdź: https://quatromondis.pl/zamek-w-baranowie-sandomierskim). Dzieci będą miały okazję pobawić się w Magiczny Świat Czarodziejów oraz rozegrać turniej w japońskim labiryncie. Wielbiciele historii Polski będą mogli poznać elementy mitologii słowiańskiej oraz historie i legendy zamku w Baranowie Sandomierskim. W kompleksie parkowo-zamkowym znajduje się zarówno sam zamek, jak i nowe zabudowania pełniące funkcję hotelu – właśnie w nich mieszkają uczestnicy kolonii i zimowisk, ale zajęcia odbywają się w murach dawnej magnackiej rezydencji.

Polska to piękny kraj z niesamowita historią, o której dzieci zazwyczaj nie chcą słuchać. Z pewnością jednak spędzą udane kolonie w zamku w Baranowie Sandomierskim, gdzie przy okazji zabawy wiele się nauczą.

Dodaj komentarz