W ostatnim czasie na rynku można kupić coraz więcej suplementów łączących w sobie witaminę K z witaminą D. Są to tak zwane witaminy K+D, które cieszą się coraz większą popularnością. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto łączyć suplementację witaminy K i D.
Czy połączenie witaminy K z witaminą D to dobry pomysł?
Jakiś czas temu stwierdzono, że metabolizm witaminy D może być znacznie zależny od witaminy K. Oznacza to, że nadmiar witaminy D może wywołać względny niedobór witaminy K. Jeżeli więc połączymy stosowanie obu witamin możemy zniwelować negatywny wpływ nadmiaru witaminy D na zwapnienie aorty, zmniejszyć podatność na łamanie się kości lub na powstawanie kamieni nerkowych. Co więcej, witaminy K+D mogą zapewnić bardzo dużą ochronę przed postępującym zwapnieniem naczyń oraz polepszyć wchłanialność witaminy D.
Czym może grozić niski poziom witaminy K+D w organizmie?
Niski poziom witaminy K+D w ludzkim organizmie może doprowadzić do znacznego osłabienia kondycji kości, co przekłada się na częstość złamań. Warto zwrócić uwagę na fakt, że suplementacja witaminy K+D może przyczyniać się do poprawy elastyczności naczyń tętniczych oraz do poprawy gęstości mineralnej kości. Co więcej, połączenie tych dwóch witamin działa pośrednio na zmniejszenie stanu zapalnego. który występuje w ludzkim organizmie. Przyjmowanie witamin K+D zapewnia poprawę stabilności układu odpornościowego.
Jakie jest źródło witaminy K+D?
Duże ilości witaminy D znajdują się przede wszystkim w tłustych rybach oraz w jajkach. Jeżeli natomiast chodzi o witaminę K to jej bogatym źródłem są, na przykład: szpinak, kapusta włoska, sałata jarmuż, brukselka, wątroby ssaków oraz fermentowane produkty mleczne i żółtko.
Warto korzystać z suplementów, które uzupełniają witaminy w naszym organizmie, ale należy również pamiętać o naturalnych sposobach dostarczania witamin do ciała.
Jakie są funkcje witaminy D?
Witamina D odpowiada za utrzymanie odpowiedniej ilości wapnia w organizmie, co przekłada się, na przykład: na wytrzymałość i stabilność kości. Warto podkreślić, że witamina D może mieć znaczny wpływ na proliferacji i różnicowania komórek układu immunologicznego oraz na wydzielanie insuliny. Co więcej, witamina D ma umiejętność kontroli objętości krwi i stężenia jonów sodowych i potasowych, które znajdują się w płynach ustrojowych. Dodatkowo witamina D wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie i znacząco wpływa na prawidłowe funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego.
Jakie funkcje ma witamina K?
Witamina K przede wszystkim odgrywa znaczną rolę podczas zmiany białek z formy nieaktywnej w aktywną, co jest podstawą dobrze funkcjonującego organizmu. Warto podkreślić, że połączenie witaminy K z witaminą D jest niezbędne do produkcji białka, które jest odpowiedzialne za mineralizację kości. Co więcej, witamina K może działać jako środek przeciwzapalny oraz chronić przed tworzeniem się komórek nowotworowych.