Jedziesz pod namiot – sprawdź, co powinieneś zabrać

 

 

Wybierając się na wycieczkę, podczas której będziemy nocować pod namiotem, musimy pamiętać o niezbędnych akcesoriach. Innych rzeczy będziemy potrzebować wiedząc, że rozbijemy się na polu namiotowym. Nieco bardziej rozbudowany ekwipunek może okazać się nam niezbędny, wówczas, gdy mamy zamiar nocować w lesie. Co koniecznie powinniśmy spakować planując nocleg pod namiotem?

Czego będziemy potrzebować nocując na polu namiotowym?

Wyruszając pod namiot, dobrze jest zorientować się, jak wyposażone jest pole namiotowe, na którym mamy zamiar się zatrzymać. Z reguły takie miejsca są odpowiednio przygotowane na przyjęcie sporej liczby osób z namiotami, samochodami czy camperami. Wiele z nich zezwala też na obecność zwierząt. Warto się jednak upewnić, czy jest oświetlone, jak wyglądają łazienki i czy nieopodal znajduje się bar, sklep czy też kuchnia polowa, w której można bez problemu przyrządzić sobie posiłek. Jeśli tak, to wystarczy nam jedna czołówka i latarka do namiotu, podstawowe naczynia i niezbyt duża ilość pożywienia.

 

Oprócz namiotu na pewno musimy spakować śpiwór i ciepłe rzeczy. Kurtka przeciwdeszczowa, cieplejsza bluza z kapturem lub polar oraz przynajmniej jedna para długich spodni nawet w letnie noce będzie nam potrzebna. Jeśli podróżujemy z plecakiem, spakujmy karimatę, ponieważ zajmuje ona mniej miejsca. Praktycznym i wygodnym rozwiązaniem jest też mata samopompująca. Jeśli podróżujemy samochodem i mamy więcej miejsca w bagażniku – warto spakować materac dmuchany i pompkę.

Children happy outdoors.

Co jeszcze może się przydać pod namiotem?

Pod namiotem przyda nam się też dobry nóż lub scyzoryk oraz kawałek sznurka. Może to być repsznur czyli linka pomocnicza wykorzystywana we wspinaczce (jednak do innych celów niż asekuracja). 10 metrów lub 2 razy po 5 metrów takiego repsznura w zupełności nam wystarczy. Będziemy mogli zawiesić go między drzewami i wysuszyć na nim pranie lub mokre od deszczu ubrania. Na takiej lince można też powiesić latarkę.

 

Pod namiotem dobrze być także odpowiednio przygotowanym na ukąszenia owadów. Weźmy ze sobą spray na komary oraz maści łagodzące ukąszenia. Warto też kupić spirale odstraszające komary i kleszcze. Podpala się ich końcówkę i kładzie na specjalnej podpórce na ziemi. Dym skutecznie odstraszy insekty. Pod namiotem niezastąpione są klapki lub sandały. Zwykle trawa rano jest wilgotna, a wychodząc z namiotu szybciej zakłada się otwarte obuwie. Wiązanie za każdym razem półbutów jest kłopotliwe w polowych warunkach.

Co wziąć pod namiot, kiedy nocujemy w lesie?

Jeśli podczas podróży planujemy rozbić namiot w nieco bardziej surowych warunkach, warto mieć ze sobą kuchenkę gazową, cały zestaw naczyń i żywność liofilizowaną. Jest ona szybka i łatwa w przygotowaniu. Liofilizaty są niezastąpione podczas campingów i wypraw turystycznych odbywanych w trudnych okolicznościach. Jeśli mamy więcej miejsca, możemy wziąć ze sobą plastikowy stolik i krzesełka. Oprócz tego, warto mieć ze sobą płachtę biwakową, dzięki której zadaszymy sobie naszą przestrzeń przy namiocie oraz hamak.

Dodaj komentarz