Jak wybierać kosmetyki do stóp?

Zimą stopy schowane są w butach, ale latem prezentujemy je w sandałach. Popękane pięty, suche skórki i zaniedbane paznokcie nie tylko brzydko wyglądają, lecz są także problemem zdrowotnym, który bywa bardzo bolesny. Dla wielu osób problemem może być nadmierna potliwość, co w połączeniu z obecnymi na skórze drobnoustrojami powoduje nieprzyjemny zapach stóp. Jak się go pozbyć? Czy dezodorant do stóp wystarczy? Jak pielęgnować stopy?

Jak zadbać o stopy? Dobre kremy i dezodorant do stóp

Skóra stóp łatwo się przesusza, bo choć jest gruba, ma mało gruczołów łojowych, za to dużo potowych. Jeżeli nie będziemy jej nawilżać, to szybko stanie się wiotka i przesuszona. Takie zmęczone stopy nie będą dobrze wyglądać, a ponadto skóra może się brzydko łuszczyć. Ponadto na piętach i paluchach narasta warstwa zrogowaciałego naskórka, która może pękać, co jest bardzo bolesne. Chcąc ulżyć zmęczonym stopom, przygotujmy kąpiel. Zanim zamoczymy je w wodzie, zadbajmy o zmycie lakieru do paznokci i równo przytnijmy i przypiłujmy paznokcie, aby pozbyć się wszelkich nierówności. Kąpiel dla stóp jest świetnym sposobem na pozbycie się bólu stóp, zmiękczenie skóry i zwalczenie bakterii. Po namoczeniu nóg w leczniczej kąpieli przygotujmy naturalny peeling dla stóp, dzięki któremu skóra stóp odzyska witalność. Preparat można zrobić z soli, którą mieszamy z oliwą. Jeśli wolimy, możemy kupić jeden z peelingów, który znajdziemy w drogeriach obok kremu i dezodorantu do stóp. Po kąpieli osuszmy stopy i patyczkiem do pedicuru odsuńmy skórki. Obetnijmy także paznokcie. Skróćmy je tak, by odrobinę wystawały poza opuszki palców, co ma chronić przed urazami. Boki płytki trzeba opiłować, lekko je zaokrąglając. Po zabiegu posmarujmy stopy kremem, który je nawilży i zmiękczy. Rano używamy kremu natłuszczającego, który odbuduje płaszcz hydrolipidowy skóry i zapobiegnie jej wysuszaniu, a wieczorem wybieramy odżywczą maskę.

Skąd się bierze nadmierna potliwość stóp? Czy warto stosować dezodorant do stóp?

Na całym ciele są gruczoły potowe – ekrynowe i apokrynowe. Za nadmierną potliwość stóp odpowiedzialne są przede wszystkim gruczoły ekrynowe. Składniki potu ekrynowego to: woda, jony sodu, magnezu, potasu, chloru i wapnia, a także mocznik i kwas mlekowy. Świeży pot jest prawie bezwonny, dopiero po pewnym czasie bakterie rozkładające i zawarte w nim substancje odpowiadają za powstanie nieprzyjemnego zapachu. Nadpotliwość stóp może być objawem wielu chorób i można ją leczyć farmakologicznie. Zanim poddamy się leczeniu, koniecznie używajmy dezodorantu do stóp, który może zniwelować nieprzyjemny zapach. Pamiętajmy jednak, że najlepszą ochroną stóp przed nieprzyjemnym zapachem jest utrzymanie ich w czystości. Stopy trzeba myć codziennie rano i wieczorem. Używajmy mydła antybakteryjnego i stosujmy letnią wodę. Unikajmy zaś gorącej, która może spowodować wzmożone wydzielanie potu przez skórę stóp. Po myciu dokładnie je wytrzyjmy i użyjmy dezodorantu do stóp, najlepiej antyperspirantu, który ogranicza nieprzyjemny zapach i reguluje nadmierną potliwość.

Piękne stopy są prawdziwą ozdobą, więc odpowiednio o nie zadbajmy, stosując kremy i peelingi. Przede wszystkim jednak dbajmy o higienę i używajmy dezodorantu do stóp, który zapewni ładny zapach i ochroni przed nadmierną potliwością.

Dodaj komentarz