Gorączka oznacza podwyższoną, ponad fizjologiczną normę, temperaturę. Jest to objaw, który świadczy o tym, że organizm został zaatakowany przez wirusy i zaczął walkę o powrót do zdrowia. Gorączka pojawia się podczas wielu chorób, zwłaszcza tych infekcyjnych. Może pojawić się również podczas dolegliwości dotyczących przewodu pokarmowego, takich jak zatrucia, biegunka, grypa jelitowa.
Jak postępować w czasie gorączki?
W czasie gorączki bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie, ponieważ osoby chore, z podwyższoną temperaturą, oddają przez skórę o wiele więcej wody. Nie wolno w tym przypadku dopuścić do odwodnienia, dlatego należy regularnie i systematycznie przyjmować płyny, bez względu na to czy odczuwa się pragnienie czy nie. Najlepiej pić czystą, niegazowaną wodę, małymi łykami lub ziołowe herbaty.
W zwalczaniu choroby i zbijaniu gorączki bardzo ważny jest również odpoczynek i sen. Powinno się położyć do łóżka i dużo spać, ponieważ ma to zbawienny wpływ na regenerację i dochodzenie do zdrowia. Istotne jest także ochładzanie chorego. Jest to konieczne zwłaszcza wtedy, kiedy obok gorączki występują objawy takie jak uczucie gorąca oraz poty i rozpalenie. Najlepiej sprawdzą się tu zimne okłady. Natomiast jeśli choremu towarzyszy uczucie ciągłego zimna, dreszcze należy jak najszybciej wywołać poty. Wraz z poceniem gorączka spada i ciało się ochładza w naturalny sposób. Sprawdzą się tu wszelkie ziołowe herbatki napotne ziołowe oraz te z dodatkiem rozgrzewających przypraw.
W trakcie gorączki istotne jest także nawilżanie powietrza w pomieszczeniu w którym przebywa osoba chora.
Jak postępować w przypadku gorączki powyżej 38 stopni?
Właściwą temperaturą człowieka jest 36,6 stopni Celsjusza. Jeśli podnosi się ona do 37,5 jest wtedy stan podgorączkowy, natomiast gorączka 38,5 jest uznawana za umiarkowaną. Każda temperatura powyżej wskazuje na to, że gorączka jest bardzo wysoka.
Jeżeli temperatura nie przekroczy 38 stopni Celsjusza, nie powinno się jej zbijać. Zbyt szybka reakcja może uszkodzić naturalne mechanizmy obronne każdego organizmu. Jednak w przypadku, kiedy temperatura ta utrzymuje się dłużej, wzrasta i pojawiają się inne objawy, takie jak drgawki należy rozpocząć leczenie farmakologiczne.
Jakie stosować leki na gorączkę?
Chcąc obniżyć gorączkę można wybrać pomiędzy lekarstwami dostępnymi w aptece a domowymi sposobami lub homeopatią. Do najpopularniejszych domowych sposobów walki z gorączką należy picie ciepłej herbaty z sokiem malinowym, albo z miodem i cytryną, mleka z miodem i czosnkiem, wszelkie ziołowe napary, chłodne kąpiele lub okłady na czoło.
Leki, które są dostępne w aptece, pozwalają nie tylko na zwalczanie gorączki, ale również pozostałych objawów jej towarzyszących. Pozwalają udrażniać górne drogi oddechowe ułatwiając swobodne oddychanie, uśmierzają ból mięśni i stawów, ból głowy, gardła. Jeżeli gorączka utrzymuje się dłużej niż kilka dni należy zgłosić się do lekarza.