Coraz więcej osób skarży się na bóle kręgosłupa. Dotyczy to nie tylko osób w podeszłym wieku, ale również osób znacznie młodszych. Przyczyną bólu kręgosłupa najczęściej jest dyskopatia, która uznana została za chorobę cywilizacyjną wywołaną niewłaściwym trybem życia.
Co to jest dyskopatia?
Nasz kręgosłup zbudowany jest z kręgów, między nimi znajdują się krążki popularnie nazywane dyskami. Zadaniem krążków jest amortyzacja twardych kręgów kręgosłupa. Ich miękka i elastyczna tkanka chroni kręgi przed ocieraniem się oraz uszkodzeniami spowodowanymi nadmiernym obciążeniem lub urazami.
Krążek międzykręgowy składa się z pierścienia włóknistego oraz jądra miażdżystego, w 90% składają się z wody. Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa, która rozwija się powoli. Najpierw dochodzi do odwodnienia dysku, który traci swoją sprężystość. W efekcie może dojść do przesunięcia dysku lub pęknięcia pierścienia włóknistego. Drobne urazy goją się samoistnie, większe prowadzą do trwałego uszkodzenia i wtedy pojawia się ból.
Dyskopatia najczęściej dotyczy kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, szyjnym lub piersiowym.
Przyczyny dyskopatii
Dyskopatia jest naturalnym procesem, kręgosłup podobnie jak inne organy starzeje się wraz z upływem lat. Niestety na dyskopatię cierpią coraz młodsze osoby, a nawet dzieci i młodzież do 18 roku życia.
Najczęstszą przyczyną jest siedzący tryb życia. Coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem lub telewizorem. Mięśnie podtrzymujące kręgosłup wiotczeją i cały ciężar utrzymania kręgosłupa spada na krążki międzykręgowe.
Do innych przyczyn zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa należą:
– otyłość,
– niewłaściwa postawa podczas pracy,
– przeciążenie kręgosłupa,
– wysoki wzrost,
– predyspozycje rodzinne.
Na dyskopatię narażeni są także sportowcy, których kręgosłup stale narażony jest na przeciążenia podczas treningów oraz zawodów.
Leczenie dyskopatii
Pierwszym objawem dyskopatii jest ból w określonym odcinku kręgosłupa. Początkowo ma on charakter sporadyczny i ulgę przynoszą ogólnodostępne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Z czasem ból występuje coraz częściej i zmniejsza się ruchomość kręgosłupa. To znak, że należy skorzystać z pomocy lekarza.
Na podstawie zdjęcia RTG ocenia stopień dyskopatii, wdraża leczenie farmakologiczne oraz kieruje na rehabilitację. Ta ostatnia to najlepszy sposób na poprawę kondycji kręgosłupa. Zabiegi fizjoterapeutyczne i fizykoterapeutyczne dobiera lekarz rehabilitant w zależności od rodzaju dyskopatii i stopnia jej zaawansowania. Najczęściej stosowane są:
– gimnastyka usprawniająca,
– masaż,
– krioterapia,
– hydromasaże,
– laseroterapia,
– magnetronik.
Rehabilitacja nie cofnie zmian zwyrodnieniowych, ale znacznie usprawni kręgosłup i zmniejszy dolegliwości bólowe. Warunkiem skuteczności rehabilitacji jest zmiana nawyków oraz kontynuowanie ćwiczeń w domu. W przeciwnym wypadku koniecznością może okazać się operacja neurochirurgiczna kręgosłupa.