Wakacje to wyjątkowy czas, gdyż nie ma już zajęć szkolnych, a trzeba jakoś wypełnić pustkę po nich, by nastolatkowi wybić wszelkie niedorzeczne pomysły z głowy. Idealną sposobnością ku temu są kolonie sportowe.
Kto może jechać na sportowe kolonie?
W zasadzie wszyscy, którzy mają pozwolenie pisemne od rodziców i wcześniej zapłacili wpisowe. Przeszkodą natomiast i to bardzo istotną mogą być na przykład zły stan zdrowia i poważne choroby przewlekłe, które nieleczone lub zaniedbane stanowią niebezpieczeństwo dla życia nastolatka.
Kolonie sportowe to także nie najlepsza opcja dla nastolatków, którzy mają problemy z psychiką i własnymi emocjami. Wysiłek fizyczny połączony z tęsknotą i napięciem nerwowym mógłby im tylko poważnie zaszkodzić. Sportowe kolonie to przede wszystkim rozrywka dla dzieciaków, które kochają ruch i mają predyspozycje psychofizyczne, by go uprawiać.
Jaki rodzaj aktywności może pojawić się w trakcie kolonii sportowych?
To zależne jest przede wszystkim od opiekunów i osób, które odpowiedzialne są za tego rodzaju wyjazdy. Niemniej na koloniach sportowych zazwyczaj królują takie dyscypliny jak piłka nożna, koszykówka czy siatkówka. Niekiedy zdarza się, że ich organizatorzy chcą zachęcić dzieciaki do bardziej wyczynowych sportów takich jak zapasy, judo czy wspinaczka wysokogórska.
Przy czym, jeżeli do tego dojdzie, muszą mieć pisemne oświadczenie rodziców nastolatków, że w razie jakiegokolwiek wypadku dziecka nie będą się oni domagać żadnego odszkodowania. Nie będą również wnosić przeciwko organizatorom kolonii żadnych pozwów cywilno- prawnych.
Jakie jeszcze atrakcje i sporty wyczynowe można mieć w trakcie sportowych kolonii?
Na przykład, gdy cały obóz sportowy zlokalizowany jest w sąsiedztwie jeziora, czy rzeki można zaproponować dzieciakom takie atrakcje sportowe jak spływ kajakiem, żeglarstwo czy wioślarstwo. Oczywiście tego typu rozrywka będzie miała charakter zabawowy, a nie ściśle wyczynowy. Niemniej nie jest wykluczone, że dzięki tej przygodzie, któryś z dzieciaków połknie na stałe sportowego bakcyla.
Na sportowych koloniach dyscypliną numer jeden jest przede wszystkim bieganie i szeroko pojęta gimnastyka. Wychowawcy na koloniach muszą jakoś przecież rozruszać oporną młodzież. A spokojny trucht i nieco ostrzejszy jogging jest w sam raz.
Jakie jeszcze ćwiczenia to zmora kolonii sportowych?
Na pewno są nią brzuszki. Nie dość, że robi się je w niewygodnej i niekomfortowej pozycji, to jeszcze wyciskają mnóstwo energii i prowadzą do intensywnego pocenia się. Młodzi obozowicze nie przepadają również za pompkami. One jak żadne inne ćwiczenia rzeźbią całe ciało, ale ile się trzeba namęczyć, by zrobić chociaż kilka, to aż trudno opisać, a nawet wypowiedzieć. Zwłaszcza otyłym dzieciakom sprawiają one nie lada kłopot.
Co jeszcze jest charakterystyczne dla kolonii sportowych?
Na pewno bliskość natury. Poza tym zintegrować się wzajemnie nastolatkom pomagają wspólne ogniska, podczas których królują oczywiście pieczone ziemniaki i kiełbaski. Sportowe kolonie prowadzą też do tego, że wątły nastolatek nabiera krzepy fizycznej i w pewien sposób życiowej zaradności. A przecież taki był cel główny całego tego logistyczno- sportowego przedsięwzięcia. A to, że przy okazji jakoś zleciał mu wolny czas, to dodatkowa korzyść.