5 sposobów jak dbać o swoje stawy

Bóle stawów to obecnie problem wielu osób. Wyżej wspomniane są wynikiem nieaktywnego trybu życia oraz nieodpowiedniej diety. Jak się jednak okazuje są sposoby na to, aby zapobiec ich występowaniu, a także pomóc zwalczyć zdiagnozowane już choroby stawów. W tym artykule powiemy sobie o tym, jak w 5 krokach zadbać o swoje stawy.

Po pierwsze aktywność fizyczna

Regularne uprawienie sportu ma zbawienny wpływ na stawy oraz kręgosłup. Oczywiście nie mówimy tutaj o dyscyplinach, które je przeciążają i w konsekwencji przynoszą odwrotny do zamierzonego efekt, ale o ćwiczeniach dzięki które wspomogą ich pracę. Najlepszymi aktywnościami dla zdrowych stawów mogą okazać się niewątpliwie: aqua- aerobic, nordic walking, pilates, joga oraz jazda na rowerze. Przed rozpoczęciem każdej z wyżej wymienionych należy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce, która przygotuje je odpowiednio do ćwiczeń niwelując przy tym ryzyko powstania ewentualnej kontuzji. Co istotne, osoby, które borykają się z rozmaitymi schorzeniami stawów powinny wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne konsultować z lekarzem.

Po drugie odpowiednia waga ciała

Jak możemy się domyślić, nadwaga nie jest sprzymierzeńcem człowieka jeśli chodzi o dbałość o stawy. Jest ona jednym z najczęstszych powodów występowania zwyrodnień w stawach biodrowych, kolanowych czy również stawów rąk. W związku z tym faktem niezwykle ważnym jest, aby dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała, ponieważ wówczas kości zostaną odciążone, a dodatkowo wykonywanie aktywności fizycznych okaże się być dużo łatwiejsze.

Po trzecie zdrowy styl życia

Styl życia jaki prowadzimy, ma duże znaczenie dla kondycji naszych stawów. Chodzi tu głównie o pracę zawodową, a także aktywności jakie wykonujemy w wolnym dla nas czasie. Przedstawiciele wielu zawodów są szczególnie narażani na występowanie różnorodnych dolegliwości w obrębie stawów. Chodzi tutaj o fryzjerów, sportowców, pracowników fizycznych czy osoby, które wiele godzin spędzają przy komputerze. Ponadto codzienne czynności jak różnorodne prace domowe czy noszenie ciężkich zakupów także mogą przyczynić się do powstawania problemów ze stawami. W związku z tym faktem należy pamiętać o ich regularnym odciążaniu.

Po czwarte odpowiednia dieta

W dbałości o zdrowe stawy ogromne znaczenie ma stosowanie odpowiedniej diety. Powinna być on bogata w kwasy omega-3, białko, a także witaminę D oraz C. Wyżej wspomniane warto przyjmować przede wszystkim s pokarmami, ale również nie zaszkodzi ich suplementacja w szczególności, jeśli chodzi o witaminę D, na której niedobór cierpi znaczna część społeczeństwa.

Po piąte odpowiednia regeneracja stawów

Aby zapewnić stawom prawidłowe funkcjonowanie, koniecznym jest zadbanie o ich odpowiednią regenerację. Mowa tu o wcześniej wspomnianych ćwiczeniach, zmniejszenie nadwagi oraz zdrowe odżywianie. W przypadku występujących już problemów niewątpliwie warto postawić także na odpowiednie środki jak choćby Synocrom Forte oraz uczęszczanie na rehabilitacje.

Dodaj komentarz