plaza w bulgarii

Światowej klasy zabytki i piaszczyste plaże – kierunek Bułgaria

Bułgaria słynie ze swojej gościnności, piaszczystych plaż i niezliczonych zabytków. W kraju tym podziwiać można wspaniałe cerkwie i monastery, a także graniczne fortece Cesarstwa Bizantyjskiego. Są tu również odpowiednie warunki dla wielbicieli wycieczek górskich i trekkingu, więc w czasie wakacji w Bułgarii nie ma czasu na nudę.

 

Jakie są najpopularniejsze kurorty Bułgarii?

Bułgaria zachwyca pięknymi plażami, a jednym z najbardziej znanych i największych kurortów nad Morzem Czarnym są Złote Piaski. Komfortowe noclegi i mnóstwo atrakcji zapewnia zwłaszcza hotel Detelina, który znajduje się bardzo blisko piaszczystej i niezwykle malowniczej plaży Kabakum. Całe wybrzeże jest pełne ścieżek spacerowych, ogrodów oraz atrakcji dla dzieci. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza park wodny.

Dużą popularnością cieszy się również Albena – jeden z najpiękniejszych bułgarskich kurortów wypoczynkowych. Niedaleko znajduje się miasteczko Kranewo, które słynie z 6-kilometrowej plaży i podkowiastej zatoki.

Kolejne znane kurorty to Kawarna i Kamienny Brzeg. Pomiędzy nimi znajduje się niezwykle malowniczy Przylądek Kaliakra, czyli wąski cypel o dwukilometrowej długości, który ostro wcina się w morze. Jego brzegi to 70-metrowe pionowe skały, na których szczycie znajdują się ruiny dawnej fortecy.

Największym portem bułgarskim będącym jednocześnie jednym z najpopularniejszych kurortów jest Warna. To idealne miejsce na plażowanie, a także zwiedzanie zabytków. Dużym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza miejscowe delfinarium oraz muzeum Warneńczyka.

Miejscowością, którą najchętniej wybierają rodziny z dziećmi jest bez wapienia Słoneczny Brzeg. Kurort ten słynie z pięknej plaży i krystalicznie czystego morza. Znajduje się tu mnóstwo atrakcji zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci.

 

Jakie miejsca warto zobaczyć w Bułgarii?

Miastem, do którego koniecznie trzeba się wybrać jest Sofia. Słynie ona z obiektów sakralnych takich jak sobór św. Aleksandra Newskiego czy bazylika św. Zofii. Znajdują się tu także liczne starożytne zabytki, a także wiele knajpek i restauracji oferujących pyszne bułgarskie wino.

Wyjątkowym miejscem jest Pirin, czyli jedno z najdzikszych europejskich pasm górskich. Jego najwyższy szczyt to Wichren, który mierzy aż 2914m n.p.m. Wśród górskich szczytów kryje się jeden z najsłynniejszych bułgarskich ośrodków narciarskich – Bansko.

Najważniejszym i najsłynniejszym zabytkiem Bułgarii jest Rilski Monastyr, wpisany na listę UNESCO. Ściany głównej cerkwi są pokryte freskami, a białe mury oraz kopuła wyglądają na tle górskich szczytów wyjątkowo malowniczo.

Prawdziwym miastem muzeum jest Melnik. Aż 96 znajdujących się w nim budynków to zabytki przeszłości. Szczególny klimat nadają tej miejscowości maleńkie uliczki, stare kościoły oraz znajdujące się pirińskich stokach domy przypominające twierdze.

Niezwykłym miejscem jest z pewnością Wielkie Tyrnowo ze starymi cerkwiami i pozostałościami carskich pałaców. Wyjątkowe wrażenie robią zwłaszcza odrodzeniowe domy, które rozmieszczone są na malowniczych wzgórzach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *